Особливості підписання договорів оренди під час дії військового стану
Починаючи з 24 лютого в зв’язку з військовою агресією зі сторони Росії в Україні введено військовий стан. Даний фактор має значний вплив на орендно-договірні відносини в дуже широкому спектрі – від підтверджених з 28 лютого 2022р. Торгово-промисловою палатою України форс-мажорних обставин до активної експансії торгових мереж, виробничих підприємств в Західній Україні. Наша компанія «Українська консалт група», офіс якої розташований в м. Львів приймає активну участь в даному процесі і на основі набутого досвіду підписання договорів оренди за даний час розкажемо про особливості даних цивільно-правових відносин.
Перш за все хочемо звернути увагу на дію чинних договорів. Підтверджені ТПП форс-мажорні обставини з можливістю нульової орендної ставки діють в тому випадку, коли оператор не має можливості в тій чи іншій мірі працювати в орендованому приміщенні. Недобросовісні орендарі стараються спекулювати на даній постанові при працюючих торгових точках, забуваючи, що орендодавець також є суб’єктом підприємницької діяльності і платником податків. При працюючій торговій точці орендарі зобов’язані виконувати умови договору щодо оплати орендної плати і комунальних платежів. Щодо знижок орендних ставок: орендна плата оплачується в розмірах і термінах обумовлених сторонами і підписаними додатковими угодами. На даний час на ринку комерційної оренди діють знижки від 30% до 70% від вартості орендної ставки. Ті ж самі правила діють в ТЦ і ТРЦ з поправкою, що під час простою орендарі окрім комунальних оплачують ще експлуатаційні платежі(OPEX).
Тепер щодо особливості підписання договорів оренди під час дії військового стану. Хочемо звернути увагу на те, що дані договори оренди на даний час немає можливості завірити нотаріально в зв’язку з тимчасово закритим доступом до державних реєстрів, тому термін дії не повинен перевищувати три роки. З практики нашої компанії за даний період угоди заключають на термін від 6 до 35 місяців з можливістю пролонгації. Сторони погоджують пільговий період вартості оренди на військовий період, звертаючи увагу на можливий вимушений простій оператора від незалежних від нього факторів, акцентуючи на можливості виходу сторін з договору оренди. Позитивною є практика «каскадних» договорів оренди, в яких проставляється запланована зміна орендної ставки в сторону збільшення на весь період оренди. Також актуальною темою до обговорення є адаптація приміщення під орендаря. Багато операторів не готові вкладати великі кошти в ремонтні роботи по причині зменшення частини активних точок і відповідно, платоспроможності орендаря. Дані питання погоджуються дольовою участю в ремонтах власників і орендарів. Там, де відсутнє розуміння цього питання зі сторони орендодавців, підписання договорів оренди здебільшого не відбуваються.
Також хочемо наголосити на тому, що згідно Цивільно-правового кодексу форс-мажорні обставини, які продовжуються більше 30 календарних днів підряд, або коли при настанні таких обставин стає очевидним, що такі обставини, або їх наслідки будуть діяти довше такого строку, орендар, або орендодавець вправі достроково розірвати договір оренди шляхом направлення відповідного повідомлення. Дана інформація може бути корисною орендарям і орендодавцям в випадку масового зниження платоспроможності населення, виникнення збитків, пов’язаних з перервами в поставках товарів і послуг і, як наслідок, неможливістю провадити подальшу діяльність.
Компанія «Українська консалт група» в подальшому буде інформувати і консультувати своїх клієнтів по всіх питаннях, що відносяться до нашої сфери діяльності і бажає всім мирного неба над головою!